Založ si blog

Vydavateľský masochizmus

Vydavateľský masochizmus presne tak by sme mohli nazvať tento počin z dielne vydavateľstva voči vlastnému autorovi.

 

Moje kniha má novú recenziu. Táto recenzia však vôbec nie je potešujúca. Ide o účelovú „recenziu“, ktorú si objednalo samotné vydavateľstvo u svojej gemerskej pobočky až teraz, keď sa rieši neplatná licenčná zmluva na knihu.

 

Zdroj: autor.

Problémom nie je, že nejde o kladnú recenziu a vo svojom jadre spojila sivý podklad na stranách a 50 odtieňov sivej, ale že vznikla so zámerom byť presne takáto – chaoticky negatívna. Úplne negatívna. Ponížiť moju tvorbu a úplne ju zhodiť. Rozumiem tomu, že svet je hore nohami a dejú sa nepochopiteľné veci, ale aby si vydavateľ objednal takýto typ recenzie na vlastnú knihu je istý druh vydavateľského masochizmu. Len dodám, že moja tvorba získala cenu odbornej poroty, ako vydavateľ uvádza – kvalitných literátov, v čo nemáme dôvod neveriť.

K tejto „recenzii“ na objednávku mám obrazové dôkazy, ktoré zatiaľ nemienim zverejňovať, iba ak si to situácia vyžiada.  Túto „vojnu“ so mnou vedie vydavateľ všetkými formami. Aj takýmito formami. A preto sa nesmierne teším, kedy táto „nezaujatá“ recenzia pribudne aj na Martinuse, pretože práve preto bola účelovo napísaná. Pretože mať sedem pozitívnych recenzií je zrejme veľké terno.

Aká je potom nakoniec hodnota a význam  literárnej súťaže, v ktorej odborná porota vyberie laureáta a následne sa vydavateľ o jeho diele vyjadruje už len v negatívnej forme? Paradoxom je, že samotný vydavateľ ma do súťaže  nominoval. Ale je jasné, že nejde o kvalitu samotného diela, k tomu sa ani „gemerská pobočka“ nevyjadruje, ale ide o to, že sa autor snaží hájiť si svoje autorské práva a to sa zrejme  neodpúšťa.

 

Nižšie prikladám link na predmetnú recenziu a nechám na vašom posúdení objektivity a odbornosti „recenzistky“

 

Novodobá krížová cesta

Patálie v komfortnej zóne

03.07.2020

Čo dáš – dostaneš, len neviem, kedy som odovzdala toľko úžasného dobra, ktoré sa mi trochu prilepilo na prsty. Tá smola sa mi prilepila na päty a je to ako prepad do stredu horúceho asfaltu. To je to, čo nikto nechce. Ešte nedávno som sa teatrálne sťažovala na prácu v hoteli, ktorá ma za dva dni ubila ako poľovníckeho psa. Nieže by som nechcela pracovať, ale [...]

Čo je skutočné a čo nám len predostrela spoločnosť?  

13.06.2020

Včera som so svojou priateľkou viedla zaujímavý rozhovor. Teda viedla… skôr som mala akúsi filozofickú prednášku pred zaspávaním a to sa stalo podnetom pre tento článok, ktorého nádych bude trochu iný, než ten, na aký ste si už u mňa zvykli. Prejdime rovno k veci. Narodíme sa, dajú nám meno, naučíme sa jesť, prestať plakať, piť, stáť na nohách, [...]

COVIDANT 2020

12.05.2020

pocasie-5-8-2020

Mraky miznú, prichádza druhá vlna horúčav

04.08.2020 21:57

Dážď len sporadicky, vyjasnenie, ustálenie počasia a opäť teplo. Začne sa druhá vlna horúčav. Kam môžu stúpnuť teploty?

Libanon, výbuch

Masívne výbuchy v Bejrúte zabili veľa ľudí, svet ponúka pomoc

04.08.2020 20:47, aktualizované: 23:33

Libanonskou metropolou Bejrút otriasli silné výbuchy, ktoré zabili desiatky ľudí, zranili ďalšie tisíce a zdemlovali mesto. Svet ponúka pomocnú ruku.

Prešov, výbuch plynu, panelák

Prešovská radnica nezaplatí milión eur za asanáciu vybuchnutého paneláku

04.08.2020 20:00

Prešov sa odvolal na posudok z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity, podľa ktorého reálne náklady predstavujú niečo vyše 781–tisíc eur.

vypocutie kandidatov na ustavnych sudcov, Fico,

Fico: Výber predsedu ŠTS bude politické rozhodnutie bez ohľadu na odbornosť

04.08.2020 19:01

Robert Fico dodal, že médiá už zrejme vybrali budúceho predsedu ŠTS, pričom podotkol, že je to jeho dobrý známy a tykajú si.

Neullior.Aeternum

Volám sa Neullior. Volajte ma Neullior.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 23148x
Priemerná čítanosť článkov: 1286x

Autor blogu

Kategórie