Založ si blog

Autorský zákon ako Alfa a Omega

S veľkou pravdepodobnosťou nebude práve toto najviac obľúbená časť môjho blogu. Pevne verím, že moja skúsenosť však pomôže či už ostrieľaným autorom alebo debutantom. Všetci určite vieme, že na naše práva  a povinnosti dozerá Autorský zákon, málokto však pozná úplne znenie svojich práv a povinností tak ako ich definuje zákon a miesto dožadovania sa spravodlivosti,  nechávajú autori  neprávosť plynúť.  Aj v tomto prípade sa tu osvedčil starý, ale veľmi nadčasový výrok, že všetko zlé je na niečo dobré.
Vydávanie umeleckých diel sa snaží zákonným spôsobom ošetriť špecializovaný zákon v skratke „autorský“ a je to zákon č. 185/2015 Zb. Niektorí autori (hlavne výtvarníci) môžu byť dotknutí aj Zmluvou o dielo v zmysle podľa paragrafu 536, ktorá je podkapitolou Obchodného zákonníka 513/1991 Zb. Ak nie je autor podnikateľský subjekt v tom prípade sa dotýka Občiansky zákonník 40/1964 Zb. a jeho  ďalšie novelizácie (paragrafy 631-656).

 

Keďže som poetka a autorka knihy, mňa sa dotýka pri vydávaní mojich diel autorský zákon. V jadre môjho problému s vydavateľom   

je to, že som bola pri podpisovaní zmluvy uvedená do omylu vydavateľom tým, že podpisujem vlastne neplatnú právnu úpravu našej ďalšej  spolupráce. Vydavateľstvu som dôverovala vo všetkom a ako začínajúca autorka som nemala o rôznych zákutiach praktickej realizácie diel veľa konkrétnych informácii. Zmluva sa mi zdala zvláštna, ale nedovolila som sa k nej žiadnym spôsobom vyjadriť, či navrhnúť úpravu jej znenia, časť z nich bola doriešená ústnou dohodou a to až po jej podpísaní. Dnes viem, že v budúcnosti si každý jeden bod zmluvy zvážim a keď sa mi nebude pozdávať jeho znenie, budem sa snažiť s navrhovateľom zmluvy túto časť odkomunikovať, či navrhnúť vlastné znenie. To je k obsahu zmlúv.

 

V mojom prípade som však bola dotknutá tým, že som nepovažovala za dôležité skontrolovať, či zmluva, ktorú som obdržala, je podpísaná všetkými štatutármi, tak ako je to uvedené vo výpise  neziskového občianskeho združenia. Čiže čokoľvek by som následne požadovala od vydavateľa vo veci plnenia časového či finančného by som požadovala úplne zbytočne, lebo zmluva nie je právoplatná. V súčasnosti sa snažím túto záležitosť doriešiť s vydavateľstvom prostredníctvom spolupráce s právnikom. A preto sa s Vami budem chvíľu stretávať v mojich postoch ohľadne tejto problematiky, lebo je to pre nás autorov veľmi dôležité. My autori musíme plniť kvalitatívne, kvantitatívne aj časové požiadavky vydavateľa a on zase právoplatnú zmluvu. Neplatnú zmluvu plniť nemusí, ale v takomto prípade sa vystavuje možnému súdnemu sporu. Snažím sa prostredníctvom svojho právneho zástupcu vec doriešiť mimosúdnou dohodou, t.j. novou zmluvou na už vydaných 300 ks kníh.

 

PREDMET AUTORSKÉHO PRÁVA 185/2015 Zb.

  • 3 Dielo (1)

Predmetom autorského práva je dielo z oblasti literatúry, umenia alebo vedy, ktoré je jedinečným výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora vnímateľným zmyslami, bez ohľadu na jeho podobu, obsah, kvalitu, účel, formu jeho vyjadrenia alebo mieru jeho dokončenia.

 

Druhý oddiel Výhradné majetkové práva

  • 19 (1) Autor má právo použiť svoje dielo a právo udeliť súhlas na použitie svojho diela.

(2) Dielo je možné použiť iba so súhlasom autora, ak tento zákon neustanovuje inak. (3) Za použitie diela má autor právo na odmenu, ak tento zákon v štvrtej hlave neustanovuje inak.

 

Patálie v komfortnej zóne

03.07.2020

Čo dáš – dostaneš, len neviem, kedy som odovzdala toľko úžasného dobra, ktoré sa mi trochu prilepilo na prsty. Tá smola sa mi prilepila na päty a je to ako prepad do stredu horúceho asfaltu. To je to, čo nikto nechce. Ešte nedávno som sa teatrálne sťažovala na prácu v hoteli, ktorá ma za dva dni ubila ako poľovníckeho psa. Nieže by som nechcela pracovať, ale [...]

Čo je skutočné a čo nám len predostrela spoločnosť?  

13.06.2020

Včera som so svojou priateľkou viedla zaujímavý rozhovor. Teda viedla… skôr som mala akúsi filozofickú prednášku pred zaspávaním a to sa stalo podnetom pre tento článok, ktorého nádych bude trochu iný, než ten, na aký ste si už u mňa zvykli. Prejdime rovno k veci. Narodíme sa, dajú nám meno, naučíme sa jesť, prestať plakať, piť, stáť na nohách, [...]

COVIDANT 2020

12.05.2020

pocasie-5-8-2020

Mraky miznú, prichádza druhá vlna horúčav

04.08.2020 21:57

Dážď len sporadicky, vyjasnenie, ustálenie počasia a opäť teplo. Začne sa druhá vlna horúčav. Kam môžu stúpnuť teploty?

Libanon, výbuch

Masívne výbuchy v Bejrúte zabili veľa ľudí, svet ponúka pomoc

04.08.2020 20:47, aktualizované: 23:33

Libanonskou metropolou Bejrút otriasli silné výbuchy, ktoré zabili desiatky ľudí, zranili ďalšie tisíce a zdemlovali mesto. Svet ponúka pomocnú ruku.

Prešov, výbuch plynu, panelák

Prešovská radnica nezaplatí milión eur za asanáciu vybuchnutého paneláku

04.08.2020 20:00

Prešov sa odvolal na posudok z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity, podľa ktorého reálne náklady predstavujú niečo vyše 781–tisíc eur.

vypocutie kandidatov na ustavnych sudcov, Fico,

Fico: Výber predsedu ŠTS bude politické rozhodnutie bez ohľadu na odbornosť

04.08.2020 19:01

Robert Fico dodal, že médiá už zrejme vybrali budúceho predsedu ŠTS, pričom podotkol, že je to jeho dobrý známy a tykajú si.

Neullior.Aeternum

Volám sa Neullior. Volajte ma Neullior.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 23153x
Priemerná čítanosť článkov: 1286x

Autor blogu

Kategórie