Literárna súťaž nie je operatívny leasing. Alebo. . . ?

12. apríla 2020, Neullior.Aeternum, Nezaradené

LITERÁRNA SÚŤAŽ NIE JE OPERATÍVNY LEASING. ALEBO…?

Úlohou a hlavným cieľom literárnych súťaží je podchytiť iniciatívu talentovaných básnikov, prozaikov a vytvoriť im priestor na umeleckú sebarealizáciu a hodnotový posun. Súťažné práce posudzuje odborná porota, ktorá navrhuje udelenie cien. Cieľom súťaže je tiež podporiť a oceniť zvyšovanie literárnej úrovne a kvality spracovania textu.

Vždy som si veľmi svedomito vyberala súťaž, do ktorej som sa rozhodla zapojiť. Diplomy zo súťaží pre mňa neznamenali svet, ale boli prijemným posunom na mojej ceste. Vo svojom literárnom živote si veľmi cením cenu Rudolfa Fábryho, v ktorej som v 14 rokoch bola ocenená treťou prémiou. Neskôr sa pre mňa stala „domovom“ Literárna Senica Ladislava Novomeského, skutočnosť viacnásobného druhého miesta nebola pre mňa uspokojujúca tak, ako hodnotenie Dany Podrackej. Čestné uznanie z Jašíkových Kysúc ma potešilo tiež, keďže to bola moja prvá prozaická súťaž. Celonárodná literárna súťaž pod záštitou prezidenta SR bola tiež prijemným potešením. A nakoniec to bola súťaž Pars Poetry 2018 a 2019

Z literárnej súťaže Pars Poetry 2018, ktorú organizovalo vydavateľstvo Pars Artem som si odniesla okrem titulu laureáta aj cenu odbornej kritiky, tento rok to bolo aj Osobitné uznanie odbornej poroty. Do súťaže ma nominovala vydavateľka Zuzana Kuglerová na základe mojej literárnej tvorby.
Vydanie knihy Pomiluj ma, keď umrie láska, bolo prvou cenou súťaže, preto nešlo len o morálnu povinnosť vydavateľa, ale aj povinnosť vyplývajúcu zo zákona. Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v platnom znení – najmä § 848 v nasledujúcom znení :
(1)
Vyhlasovateľ súťaže je povinný poskytnúť ceny vyhlásené verejnou súťažou tým, ktorí podľa vykonaného ocenenia splnili podmienky súťaže určené pre udieľanie cien.

Finančná schopnosť zabezpečiť výhru nie je na posúdení výhercu ani v prípade, ak žiadosť o grant FPU nebola schválená. Konateľ súťaže si má byť vedomý svojich schopností a tiež poznať štatút svojej súťaže, ktorého súčasťou sú nasledovné body:
„13.Laureátovi súťaže vydá nasledujúci rok združenie zbierku básní.
14.Víťazom bude tiež Pars Artem hľadať financovanie pre ich zbierky básní v nasledujúcom roku v rámci možností združenia.“

Ani v jednom bode sa nespomína spoluúčast výhercu na financovaní knihy, preto nerozumiem vzniknutej kritike a neustálemu požadovaniu bezpodmienečnej vďaky zo strany vydavateľa a zároveň usporiadateľa súťaže, ktorej som sa stala právoplatne víťazkou po rozhodnutí odbornej poroty.

Vzhľadom na spomenuté fakty ( štatút súťaže, zákon), šlo o povinnosť malého a začínajúceho vydavateľstva.

Znenie autorského zákona a zmluvné ošetrenia sa vzťahujú aj na dielo, ktoré je súčasťou výhry autora.

 

 

 

 

 

* prosím, berte to ako malú právnu poradňu pre začínajúcich autorov a vydavateľov. Neznalosť zákona neospravedlňuje, práve naopak.  Verím, že moja skúsenosť v predmetnom spore o dielo, ktoré bolo vydané s distribuované bez licenčnej zmluvy, bude na niečo ešte dobrá.